A rettegett fekete halált okozó Yersinia pestis baktérium már legalább 5000 éve kering az emberek közt. A középkorban pusztító járványokat okozott, és bár ma már antibiotikumokkal kezelhető, még mindig előfordul Ázsiában, Dél-Amerikában, az Egyesült Államokban és Afrikában. A Science folyóiratban nemrégiben megjelent tanulmány szerint a baktérium egyetlen gén módosulásával vált kevésbé halálossá, így hosszabb ideig fertőzhetett és ezért maradhatott fenn évszázadokon át.
A pestis, amivel nem tudunk megbírkózni
A McMaster Egyetem kutatói többezer éves emberi maradványokból nyerték ki a baktérium genetikai nyomait, majd megállapították, hogy a pla nevű gén példányszámának csökkenése tette lehetővé a baktérium hosszabb túlélését a gazdaszervezetben. Ez nemcsak a járványok elhúzódását eredményezte, de segített a kórokozónak továbbterjedni.

A laboratóriumi egérkísérletek szerint a csökkentett pla-génű baktériumtörzsek 10–20 százalékkal kevésbé voltak halálosak, és azoknál is lassabban vezettek halálhoz, akiket végül legyőztek. Ez lehetőséget adott a betegségnek arra, hogy tovább terjedjen, mielőtt végzetessé vált.
A tanulmány segíthet jobban megérteni, hogyan alkalmazkodnak a járványokat okozó kórokozók az idők során, és akár a modern fertőzések, például a a koronavírushosszú távú jelenlétére is fényt deríthet. A kutatók szerint a pestis kitartó jelenléte figyelmeztetés arra, hogy egyes kórokozók sosem tűnnek el végleg, csak átalakulnak.
Ha kíváncsi vagy rá, hogy mely betegség jele lehet, ha valaki túl kedves veled, akkor figyelmedbe ajánljuk ezt a cikkünket is!